Best of Regina 2020

Jump to: CITY LIFE | ARTS | NEWS MEDIA | PEOPLE | PETS | FASHION | BEAUTY | SHOPPING | SERVICES | HOME | VEHICLES


City Life

Best Festival

Cathedral Village Arts Festival Digital
cvaf.ca

2nd: Queen City Pride Festival
3rd: Queen City Marathon Virtual Edition
Runner-up: Do-It-Yourself Regina Folk Festival

Best Winter Event

Winterruption
reginafolkfestival.com

2nd: Mid-Winter Celtic Festival

Best Summer Event

Cathedral Village Arts Festival Digital
cvaf.ca

2nd: Queen City Marathon Virtual Edition
3rd: Do-It-Yourself Regina Folk Festival

Best Parade

Queen City Pride Parade (Car Edition)
queencitypride.ca

2nd: Cathedral Village Arts Festival Parade Digital

Best Neighbourhood

Cathedral
cathedralvillage.org

2nd: Lakeview
3rd: The Crescents
Runner-up: Rosemont – Mount Royal

Best View of the City

Wascana Lake

2nd: Douglas Park Hill
3rd: Bar Willow Patio

Runner-up: 20Ten City Eatery rooftop

Best Civic Architecture

Saskatchewan Legislative Building

2nd: First Nations University of Canada
3rd: Old City Hall
Runners-up: SaskPower Head Office

Best Religious Architecture

Holy Rosary Cathedral

Best RPL Branch Besides Central

George Bothwell
reginalibrary.ca

2nd: Prince of Wales
3rd: Sherwood Village

Runners-up: Connaught, Albert

Best Movie Theatre

Landmark Cinemas
landmarkcinemas.com

2nd: Cineplex Cinemas Normanview
3rd: Cineplex Cinemas Southland
Runners-up: Rainbow Cinemas Golden Mile, RPL Film Theatre

Best City Park Besides The Obvious One

Kiwanis Park
regina.ca

2nd: Candy Cane Park
3rd: A.E. Wilson Park
Runners-up: Victoria Park, Les Sherman Park, Central Park

Best Picnic Spot

Candy Cane Park
regina.ca

2nd: Rotary Park
3rd: Central Park

Best Wild Animal Found In Regina

Moose

2nd: Rabbits
3rd: Squirrel
Runner-up: Oriole

Best Cemetery

Regina Memorial Gardens
arbormemorial.ca

2nd: Riverside Memorial Park Cemetery
3rd: Regina Cemetery (4th & Broad)

Best Retirement Home/Community

Harbour Landing Village
4000 James Hill Rd. 306-559-5545
harbourlandingvillage.ca

2nd: Wintergreen Estates Retirement Residence

Best Community Centre

Core Ritchie Neighbourhood Centre
445 14th Ave 306-777-7080 regina.ca

2nd: Cathedral Neighbourhood Centre
3rd: Eastview Community Centre

Best Indoor Adventure

Saskatchewan Science Centre
2903 Powerhouse Dr 306-522-4629
sasksciencecentre.com

2nd: SkyPark Regina
3rd: Royal Saskatchewan Museum
Runner-up: Escape Manor

Best Golf Course

Lakeview Par 3
regina.ca

2nd: Tor Hill Golf Course
3rd: Joanne Goulet Golf Course
Runners-up: Murray Golf Course, Flowing Springs Golf Greens

Best Place to Play Pool

The Broken Rack
3806 Albert St 306-585-2760
brokenrack.com

2nd: Barley Mill Brew Pub

Best Baseball Diamond

Optimist Park
optimistbaseball.ca

2nd: Rambler Park
3rd: Kinsmen Park North
Runner-up: Pacer Park

Best Place to Toboggan

Mount Pleasant
750 Winnipeg St
regina.ca

2nd: Douglas Park Hill
3rd: The Bowl/Belly Button Park
Runner-up: Indigo Chapters Hill

Best Campground (Regina area)

Rowan’s Ravine Provincial Park
tourismsaskatchewan.com

2nd: Echo Valley Provincial Park
3rd: Buffalo Pound Provincial Park
Runner-up: Dunnet Regional Park

Best Regina Sports Team

Regina Pats
reginapats.com

2nd: Regina Riot
3rd: Regina Red Sox
Runner-up: Regina Thunder

Best NHL Team to Root For

Edmonton Oilers
nhl.com

2nd: Toronto Maple Leafs
3rd: Montreal Canadiens
Runners-up: Calgary Flames, Winnipeg Jets, Vancouver Canucks, Boston Bruins, Pittsburgh Penguins


Arts

Best Band

The Dead South
thedeadsouth.com

2nd: Megan Nash and The Best of Intentions
3rd: City of Regina Pipe Band
Runners-up: Small City Blues, Big Day, The Blazers

Best Cover Band

The New Montagues

2nd: Fogdog
3rd: Breaking Curfew
Runner-up: The Alley Dawgs

Best Solo Artist

Jeffery Straker
jeffstraker.com

2nd: Megan Nash
3rd: Chris Henderson
Runners-up: Marshall Burns, Danny Olliver, ygretz, Shayla Souliere

Best Album

Sugar & Joy by The Dead South
thedeadsouth.com

2nd: The Neon Skyline by Andy Shauf
3rd: Dogs and Booze by Marshall Burns
Runners-up: Escape From the Junkyard by Stepping Stone, Attack Warning Red by Midnight Gallows

Best Concert: Sask Artists

The Dead South
Conexus Arts Centre
thedeadsouth.com

2nd: Rah Rah (Farewell Show)
3rd: Megan Nash and The Best of Intentions (Regina Summer Bash with RFF)

Best Live Music Venue

The Exchange
2431 8th Ave 306-780-9495
theexchangelive.ca

2nd: Conexus Arts Centre
3rd: Casino Regina Show Lounge
Runners-up: Artesian, Revival Music Room

Best DJ

DJ Drew 306

2nd: Dan Bartake aka Flatland Funk
3rd: DJ HottBoxxx

Best Live Theatre Production

Beauty and the Beast
Globe Theatre
globetheatre.com

2nd: A Christmas Story: The Musical (SaskExpress Theatre Company)
3rd: It’s A Wonderful Life: A Radio Play (Regina Little Theatre)
Runners-up: I Call Myself Princess (Globe Theatre)

Best Visual Artist

Victor Cicansky
cicansky.ca

2nd: Faith B. Logan
3rd: Jess Richter
Runners-up: Marsha Kennedy, Robert Truszkowski, Ward Schell, David Garneau

Best Ceramicist

Victor Cicansky
cicansky.ca

2nd: Anne McLellan
3rd: Jeannie Mah
Runners-up: Ruth Chambers, Carrie Smith, Mark Budd

Best Public Art Gallery

MacKenzie Art Gallery
3475 Albert St 306-584-4250
mackenzieartgallery.ca

2nd: Dunlop Art Gallery
3rd: Art Gallery of Regina

Best Commercial Art Gallery

Slate Fine Art Gallery
3424 13th Ave 306-775-0300
slategallery.ca

2nd: Assiniboia Gallery
3rd: Traditions Hand Craft Gallery

Best Art Show

Christi Belcourt & Isaac Murdoch: Uprising – The Power of Mother Earth
MacKenzie Art Gallery

2nd: Queering the Creek: Augmented Reality Art Show (Wascana Creek Elphinstone to Albert St)
3rd: Ritual and Lore (Art Gallery of Regina)
Runner-up: Divya Mehra: From India to Canada and Back To India (MacKenzie Art Gallery)

Best (Local) Author

Gail Bowen
gailbowen.com

2nd: Suzy Krause
3rd: Counios and Gane
Runners-up: Courtney Bates-Hardy, Judith Silverthorne, Kathleen Wall, Rachael Garratt

Best Book

Storying Violence: Unravelling Colonial Narratives in the Stanley Trial
Gina Starblanket & Dallas Hunt

2nd: Sorry I Missed You (Suzy Krause)
3rd: Wide Open (D.M. Ditson)
Runner-up: The Vivian Poems (Bruce Rice)

Best Drag Artist

Flo Mingo

2nd: Caesar Melons
3rd: Jenny Talia
Runner-up: Katy Hairy

Best Stand-Up Comic

Jayden Pfeifer

2nd: Lily Langen
3rd: Paula Grassing
Runner-up: Darrel Lawlor


News Media

Best News Outlet Overall

CTV Regina

2nd: CBC Saskatchewan
3rd: Global Regina
Runner-up: 980 CJME

Best News Website

CTV Regina
regina.ctvnews.ca

2nd: CBC Saskatchewan
3rd: 980 CJME

Best Reporter

Creeson Agecoutay
CTV Regina

2nd: Wayne Mantyka (CTV Regina)
3rd: Sam Maciag (CBC Saskatchewan)
Runners-up: Kendall Latimer (CBC Saskatchewan), Geoff Leo (CBC Saskatchewan)

Best Columnist

Rob Vanstone
Regina Leader-Post

2nd: Murray Mandryk (Regina Leader-Post)
3rd: Doug Cuthand (Regina Leader-Post)

Best Sports Reporter

Rob Vanstone
Regina Leader-Post

2nd: Claire Hanna (CTV Regina)

Best Prairie Dog Writer

Paul Dechene

2nd: Bev Cardinal
3rd: Greg Beatty

Best Radio Station

Pure Country 92.7
iheartradio.ca

2nd: The Wolf 104.9FM
3rd: CBC One 102.5
Runners-up: CJTR 91.3FM, 980 CJME

Best Radio Host(s)

Chase and Lindsay
Pure Country 92.7

2nd: Mark Johnston (My 92.1)
3rd: Stefani Langenegger (CBC Saskatchewan)
Runners-up: Chad & Ballsy (The Wolf), Brandon Hall (Pure Country 92.7), John Gormley (980 CJME), Travis Backman (Pure Country 92.7)

Best TV Anchor

Heather Anderson
CTV Regina

2nd: Lee Jones (CTV Regina)
3rd: Sam Maciag (CBC Saskatchewan)
Runner-up: Darrell Romuld (CTV Regina)

Best TV Weather Person

Warren Dean
CTV Regina

2nd: Christy Climenhaga (CBC Saskatchewan)

Best TV News Coverage

CTV Regina
regina.ctvnews.ca

2nd: CBC Saskatchewan
3rd: Global Regina

Best TV Sports Coverage

CTV Regina
regina.ctvnews.ca

2nd: Global Regina
3rd: CBC Saskatchewan


People

Best Family Doctor

Dr. Tomi Mitchell
drtomimitchell.ca

2nd: Dr. Nishan Bhagaloo
3rd: Dr. W. Llewellyn-Williams
Runners-up: Dr. Barry Lotz, Dr. Noor Adams, Dr. Afam Nwalusi

Best Nurse

Tim Bamford

2nd: Yvonne Byers-Selinger
3rd: Alana McBean
Runner-up: Dominique McMillan

Best Dentist

Dr. Allison Mang
Cityview Dental Clinic

2nd: Dr. Michele Livingstone
3rd: Dr. Kelly Rusteika
Runners-up: Dr. David Mah, Dr. Eric Knouse, Dr. Barry Mang

Best Massage Therapist

Shalla Riemer
Health Roots Massage Therapy & Wellness Centre

2nd: Dani Bateman
3rd: Lee Bojic
Runner-up: Richard Grevers

Best Doula

Jackie Schlamp
jackiermt.com

2nd: Kim Smith
3rd: Sara Beckel

Best Midwife

Sarah Booth
saskatchewanmidwives.com

2nd: Teegan Odell
3rd: Tracy Hydeman
Runner-up: Julia Moxley

Best Personal Trainer

Jill Hanson
Adrenaline Strength and Conditioning

2nd: Adam Swanson (Divergent Training)
3rd: Neil Tkatchuk (Trench Fitness)
Runners-up: Jordan Zook (Brownstone Health), Aaron Shannon (Perfect Fitt Personal Training)

Best Small Business Owner

Aleana Young
Takeaway Gourmet

2nd: Jess Tetu (Just For You Day Spa)
3rd: Janis Procyk (Brick + Mortar)
Runners-up: Nadine Seims (Salon Society), Taylor Kidby (Coldbusters Insulation), Kelly Surkan (Aquarius Plumbing and Heating)

Best Lawyer

Yens Pedersen
Pedersen Law Professional Corporation

2nd: Greg Willows (Willows Wellsch Orr & Brundige)
3rd: Eric Marcotte (MacLean Keith)
Runner-up: Angela Kruk (Gates & Co.)

Best Teacher

Erica Clark

2nd: Angie Counios
3rd: Christopher Weber
Runners-up: Jacqueline Roy, Lacey Giesbrecht, Teagan Schiltz

Best Saskatchewan Roughrider

Cody Fajardo

2nd: Charleston Hughes
3rd: Brendon LaBatte
Runners-up: Ed Gainey, Brett Lauther

City Councillor

None

2nd: Andrew Stevens
3rd: Lori Bresciani
Runners-up: John Findura, Jerry Flegel

Best MLA

Trent Wotherspoon

2nd: Nicole Sarauer
3rd: Carla Beck
Runner-up: Tina Beaudry-Mellor

Best MP

None

2nd: Andrew Scheer
3rd: Michael Kram


Pets

Best Pet Shop

PetSmart
2810 E Quance St 306-347-5400
4835 Gordon Rd 306-779-0170
petsmart.ca

2nd: Regina’s PET DEPOT
3rd: Prairie Aquatics And Exotics Inc

Best Pet Supply Store

Cowtown
745 Park St 306-721-2727
cowtownonline.ca

2nd: Metro Pet Market
3rd: The Cathedral Pet Stop
Runners-up: House of Paws Pet Boutique, Bone & Biscuit Co.

Best Pet Grooming

Zoom Zoom Groom
1180 Winnipeg St 306-533-9155
zoomzoomgroom.com

2nd: Round of Apaws
3rd: Off the Leash Pet Grooming
Runners-up: Pink Poodle Grooming

Best Pet Boarding

Fella & Fetch Canine Care
1600 Osler St 306-540-4451
fellaandfetch.ca

2nd: VIP Pet Care
3rd: Just Us Dogs Pet Care

Best Veterinarian

Dr. Tracy Fisher
Albert North Veterinary Clinic

2nd: Dr. Lesley Sawa (Animal Clinic of Regina)
3rd: Dr. Meredith Cross (Lakewood Animal Hospital)
Runners-up: Dr. Marilyn Sthamann (Lakewood Animal Hospital), Dr. Jenny Skific (Lakewood Animal Hospital), Dr. Tara Hudye (Veterinary Mobility Centre)

Best Pet Cat

Gigabyte
Owner: Len Goertz

2nd: Frida
3rd: Sterling (Matt & Lacey)

Runners-up: Murphy (Daryl Fraess), adventure_tony (Krista & Matt), Snowball (Deb Young)

Best Pet Dog

Pixel
Owner: Len Goertz

2nd: Kilo (Ryan Frazer)
3rd: Elmer Birns (Grady Birns and Heather Sinclair)

Best Pet Bird, Reptile, Rodent or Other

Lola the Corn Snake
Owner: Carolyn Rebeyka

2nd: Sir David Aspenburrow (Aspen) – Rat Snake (Erin Pippin)
3rd: Mgobi – Timneh Parrot (CJ Pannell)
Runner-up: Hammie – Hamster (Caleb Thomson)

Best Shop Pet

Zane
House of Paws

2nd: Oxford (Spafford Books)
3rd: Larry (Cathedral Pet Stop)
Runners-up: Buddy (Prairie Aquatics and Exotics), Lucca (Cathedral Pet Stop), Escher (Prairie Aquatics and Exotics)

Best Place to Meet Dogs

Dog Rescue Events

2nd: Cathy Lauritsen Memorial Off-Leash Dog Park 
3rd: City Parks
Runner-up: Cathedral Neighbourhood


Fashion

Best Women’s Casual Clothes (Local)

Uforia Muse
3024 13th Ave 306-569-2228
3247 E Quance St 306-779-2228
uforiamuse.com

2nd: Brick + Mortar
3rd: Havik
Runners-up: Madame Yes Clothing and Accessories, Prahsik

Best Men’s Casual Clothes (Local)

Norwood
2401 11th Ave 306-522-6056
norwoodshop.ca

2nd: Tiki Room
3rd: T + A Vintage
Runner-up: Prahsik

Best Women’s Business Attire (Local)

Brick + Mortar
#102 2100 Dewdney Ave 306-352-2602

2nd: Studio S Fashion House
3rd: Prahsik

Best Men’s Business Attire (Local)

Colin O’Brian Man’s Shoppe
1825 Hamilton St 306-584-9300
colinobrian.com

2nd: Trinos Menswear
3rd: Oliver’s
Runner-up: Havik

Best Women’s Clothes (Chain)

Winners
4810 Gordon Rd 306-347-0115
winners.ca

2nd: Ricki’s
3rd: The Bay
Runner-up: Old Navy

Best Men’s Clothes (Chain)

Marks
Three Locations
marks.com

2nd: Winners
3rd: Marshalls

Best Fashion Boutique (Local)

Uforia Muse
3024 13th Ave 306-569-2228
3247 E Quance St 306-779-2228
uforiamuse.com

2nd: Brick + Mortar
3rd: Seed Sustainable Style

Best Store for Secondhand Clothes

Loom & Magpie
4305 Rochdale Blvd 306-988-8218
loomandmagpie.ca

2nd: Rhoda’s Elegance Again
3rd: T + A Vintage
Runners-up: Value Village, Hanger & Rack Curated Consignment

Best Bridal Shop

Sweet Pea & Noelle Bridal Boutique
2nd Floor 2100 Dewdney Ave 306-584-7762
sweetpeaandnoelle.com

2nd: NWL Contemporary Dresses
3rd: Newline Fashion

Best Women’s Footwear (Local)

Iannone’s Footwear & Shoe Clinic
2712 13th Ave 306-352-5106
iannonesfootwear.com

2nd: Swank Shoe Lounge
3rd: The Soleman
Runner-up: Zoe Shoes + Objects

Best Men’s Footwear (Local)

Iannone’s Footwear & Shoe Clinic
2712 13th Ave 306-352-5106
iannonesfootwear.com

2nd: Foster’s Shoes
3rd: Tiki Room

Best Footwear (Chain)

DSW
4882 Gordon Rd 639-739-0292
dsw.com

2nd: Sport Chek
3rd: The Shoe Company
Runner-up: Marshalls


Beauty

Best Day Spa

Just For You Day Spa & Gift Studio
1819 Cornwall St 306-757-7546
justforyoudayspa.com

2nd: En Vogue Day Spa & Gift Studio
3rd: Lavish Beauty Lounge
Runners-up: Slayed Esthetics Lounge, Aeonian Esthetics & Massage

Best Hair Salon

Salon Society
1368 Rose St 306-581-4247
salonsociety.ca

2nd: Lavish Beauty Lounge
3rd: Salon Haze
Runners-up: Base Studio, Salon Snax, Culture Grooming Lounge, Mirrors Headquarters

Best Hair Stylist

Taylor Dubois
Taylor Dubois Hair

2nd: Nadine Seims (Salon Society)
3rd: Lauren Steele (Salon Haze)
Runners-up: Aaron Brousseau (Salon Society), Stefanie Dagenais (Blush Beauty Bar), Hannah Almond (The Room)

Best Esthetician

Aly Blair
Beauty Lab Med Spa

2nd: Jenna Steranko (Salon Society)
3rd: Amy Graves (Lavish Beauty Lounge)
Runners-up: Dawn Skwerniuk (Aeonian Esthetics & Massage), Lisa Foote (Salon Society), Olivia Rivera (Slayed Esthetics Lounge)

Best Makeup Artist

Meagan Taylor
Face by Meagan

2nd: Ginette Hall (The Beauty Loft)
3rd: Lisa Foote (Salon Society)
Runners-up: Jenna Holmgren (Beauty Lab Med Spa), Gina Brass (The Beauty Collective)

Best Manicurist

Ailesh Abrams
Salon Society

2nd: Celina Delorme (Lavish Beauty Lounge)
3rd: Alex Bryne (Aeonian Esthetics and Massage)
Runners-up: Olivia Rivera (Slayed Esthetics Lounge), Courtenay O’Connor (Just For You Day Spa)

Best Nail Salon

Slayed Esthetics Lounge
355 Albert St 306-721-7529
slayed.ca

2nd: Salon Society
3rd: Lavish Beauty Lounge
Runner-up: Aeonian Esthetics & Massage

Best Tattoo Artist

Kate Marie

2nd: Asher Chen (Boo Radley Tattoos)
3rd: CJ Pannell (Lucky Panther Tattoo)
Runners-up: Janet Novak (Black Sea Tattoo), Andrew Alexander Tattoos and Art

Best Tattoo Studio

Kate Marie Ink

2nd: Boo Radley Tattoos
3rd: Gaslight Tattoo Parlour
Runner-up: Lucky Panther Tattoo

Best Piercing Studio

Gaslight Tattoo Parlour
1816 9th Ave N 306-545-8118

2nd: Piercing and Tattoos by Geanna Dunbar
3rd: Bellezza Moda Beauty and Fashion
Runner-up: This Holes For You Body Piercing and Beyond


Shopping

Best New Locally Owned Business

The Penny University Bookstore
2127 Albert St 639-571-2186
pennyu.ca

2nd: Salon Society
3rd: The Alternative

Best Specialty Shop

Dessart Sweets Ice Cream & Candy Store
3036 13th Ave 306-522-2663
dessartsweets.com

2nd: Takeaway Gourmet
3rd: The Alternative
Runner-up: RMX Digital Ltd

Best Florist

Wascana Flower Shoppe
333 Victoria Ave E 306- 522-5243
wascanaflowershop.com

2nd: Gale’s Florist
3rd: The Flower Hut

Best Drugstore

Shoppers Drug Mart
Multiple Locations
shoppersdrugmart.ca

2nd: Hill Ave Drugs
3rd: London Drugs
Runners-up: Lorne Drugs PharmaChoice, College Avenue Drugs

Best Eyewear

FYidoctors
4549 Gordon Rd 306-359-1414
fyidoctors.com

2nd: SPEX By Ryan
3rd: Jimmy Mac Eyewear
Runner-up: Costco Vision Centre

Best Jewellery

Hillberg & Berk
2169 McIntyre St 306-522-5801
Cornwall Centre 306-522-5892
hillbergandberk.com

2nd: Bellezza Moda Beauty and Fashion
3rd: K & B Jewelry

Best Bookstore

Chapters
2625 Gordon Rd 306-569-6060
chapters.indigo.ca

2nd: The Penny University Bookstore
3rd: Spafford Books
Runner-up: Centennial Books

Best Used Book Store

Centennial Books
1230 Broad St 306-347-8048

2nd: Spafford Books

Best Place to Buy Music

Vintage Vinyl & Hemp Emporium
2335 11th Ave 306-347-3111
vintage-vinyl.ca

2nd: X-Ray Records

Best Local Hobby Shop

Comic Readers
105-2125 11th Ave 306-779-0900
4603 Albert St 306-586-1414
comicreadersregina.wordpress.com

2nd: Gale’s Florist
3rd: The Naked Sheep Fibre and Yarn Emporium

Best Place to Buy Tabletop Games

Zippity Zoom Toys
4601 Albert St 306-522-8697

2nd: Comic Readers (Downtown)
3rd: Comic Readers (South)

Best Toy Store

Zippity Zoom Toys
4601 Albert St 306-522-8697

2nd: Mastermind Toys
3rd: Toys “R” Us

Best Sporting Goods

Western Cycle Source for Sports
1550 8th Ave 306-522-5678
westerncycle.ca

2nd: Sport Chek
3rd: Cabela’s Regina
Runners-up: Extreme Hockey & Sport, Royal Sporting Goods

Best Bicycle Shop

Dutch Cycle
1336 Lorne St 306-522-0484
dutchcycle.ca

2nd: Western Cycle Source for Sports

Best Board & Ski Shop

Sunshine & Ski Ltd + Track & Trail
4403 Albert St 306-584-2255
sunshineandski.com

2nd: Tiki Room

Best Adventure Outfitter

Fresh Air Experience
532 Victoria Ave 306-522-6665
freshairexperience.com

2nd: Cabella’s

Best Head Shop

Vintage Vinyl & Hemp Emporium
2335 11th Ave 306-347-3111
vintage-vinyl.ca

2nd: The Joint

Best Vape Shop

Vaping The Way
1414 Lorne St C 306-206-1827
2628 Victoria Ave E 306-586-5061
4621 Rae St #1A 306-551-8256
vapingtheway.ca

2nd: Queen City Vapes
3rd: Element Vapes

Best Cannabis Shop

Wiid
4554 Albert St 306-992-0092
wiidsk.ca

2nd: Tweed
3rd: Farmer Jane Cannabis Co.
Runner-up: Fire & Flower Cannabis Co.

Best Store For Secondhand Finds

Loom & Magpie
4305 Rochdale Blvd 306-988-8218
loomandmagpie.ca

2nd: Value Village
3rd: T + A Vintage
Runners-up: The Salvation Army Thrift Store, Hanger & Rack Curated Consignment

Best Kept Shopping Secret

With These Hands Regina
3041 Saskatchewan Dr 306-559-6220
withthesehandsregina.com

2nd: Brick + Mortar
3rd: Real Deals on Home Décor
Runner-up: Spafford Books

Best Pop-Up Arts Fair

Christkindl Market
German Club

2nd: Christmas Craft Market (Bushwakker)
3rd: Second Hand Social (O’Hanlon’s)
Runner-up: Farts And Craps Fair

Best Arts & Crafts Fair

Our Best To You
signatures.ca

2nd: Cathedral Village Arts Festival (Online)
3rd: Holiday Bazzart


Services

Best Dry Cleaner

Busy Bee Cleaners
2573 E Quance St 306-789-9666
busybeecleaners.ca

2nd: Bregg Cleaners & Tailors
3rd: River Heights Dry Cleaners
Runner-up: Natural Cleaners

Best Printing Services

Allied Printers & Promotions
1775 Park St 306-522-1681
alliedprinters.com

2nd: Western Litho Printers
3rd: Regina Fastprint
Runner-up: Impact Printers

Best Frame Shop

Atelier Arts
2076 Albert St 306-522-0749

2nd: Sally’s Frame Shop

Best Portrait Photography

Collin Stumpf Photography
306-525-6555

2nd: Holly Schaeffer Photography
3rd: Kate Kozar Photography
Runners-up: Purely Fresh Photography, Melissa Chapman (White Lotus Studios), Elisha and Co.

Best Commercial Photography

Munz Media
3420 A Hill Ave 639-590-6869
munz.media

2nd: Kiriako Iatridis Photography
3rd: Tandem X Visuals

Best Wedding Photography

Nicole Gerhardt Photography
306-535-5538 ngphoto.ca

2nd: Collin Stumpf Photography
3rd: J&L Photography
Runners-up: White Lotus Studios, Courtney Liske Photography, Chris Graham

Best Travel Agent

Stephanie Halvorson
CAA Saskatchewan

2nd: Gloria Olson (TPI Travel)

Best Travel Agency

CAA Saskatchewan
200 Albert St 306-791-4314
2510 Quance St 306-791-4323
4528 Albert St 306-791-4322
caask.ca

2nd: SellOffVacations.com
3rd: Travel by Laura
Runner-up: Expedia Cruises Regina

Best Gym

Brickhouse Gym
2220 Dewdney Ave 306-910-1421
brickhousegym.club

2nd: Readiness Fitness
3rd: Planet Fitness
Runners-up: Level 10 Fitness, Trench Fitness, Eclipse Pole & Fitness Studio

Best Yoga Studio

Bodhi Tree Yoga
3104 13th Ave 306-552-9642
bodhitreeyoga.com

2nd: Oxygen Hot Yoga And Fitness
3rd: Oxygen Yoga and Fitness (Regina South)

Best Dance School

Dance Dimensions
1136 Devonshire Dr 306-781-6151
dancedimensionsregina.ca

2nd: Kids Can Dance
3rd: Salsa Colada

Best Martial Arts School

Spirit Of The Dragon
1210 Lorne St 306-565-2266
spiritofthedragon.ca

2nd: Krav Maga Regina
3rd: Celis TaeKwon Do Academy
Runners-up: Siam Kickboxing & Muay Thai, Midwest Karate Association

Best Funeral Home

Speers Funeral & Cremation Services
2136 College Ave 306-522-3232
speersfuneralchapel.com

2nd: Paragon Funeral Services
3rd: Alternatives Funeral & Cremation Services

Best Insurance Agent

Rob Barlow
Dusyk & Barlow Insurance

2nd: Stephen Barlow (Dusyk & Barlow Insurance)
3rd: Erin Caleval (The Cooperators – Erin & Associates Insurance)
Runners-up: Blaine Petrie (Campbell & Haliburton), Faizi Vejdani (Campbell & Haliburton)

Best Insurance Agency

Knight Archer Insurance
Four Locations
knightarcher.com

2nd: Dusyk & Barlow Insurance Brokers
3rd: Harvard Western Insurance
Runner-up: Campbell & Haliburton Insurance

Best Bank Branch

TD Canada Trust
4011 Rochdale Blvd Unit E 306-780-0395
td.com

2nd: CIBC (McCarthy Blvd)
3rd: TD Canada Trust (Quance St)
Runners-up: BMO Bank of Montreal (Victoria Ave E), BMO Bank of Montreal (Scarth St)

Best Credit Union Branch

Conexus Credit Union
1040 Pasqua St N 306-780-1877
conexus.ca

2nd: Conexus Credit Union (South Albert)
3rd: Affinity Credit Union (Prince of Wales)
Runners-up: Conexus Credit Union (West Landing), Conexus Credit Union (Sherwood Place)

Best Real Estate Agent

Peter Woldu
The Home Expert Team

2nd: Peter Fourlas (Royal LePage Realty)
3rd: Lynne Bobyck (Century 21 Dome Realty Inc)
Runner-up: Chad Tameling (Realty Executives Diversified)

Best Real Estate Company

Century 21 Dome Realty
4420 Albert St 306-789-1222
c21.ca

2nd: REMAX Crown Real Estate
3rd: Platinum Realty Specialists
Runner-up: Realty Executives Diversified

Best Mortgage Broker

Steve Ryan
TMG

2nd: Skott Enns (TMG)
3rd: Kaitlin Stocks (Dominion Lending Centres)
Runners-up: Dave Driver (TMG), Todd Kristoff (TMG), Ryean Campbell (TMG)


Home

Best Home Builders

Munro Homes Ltd
350 Hoffer Dr 306-543-2777
munrohomes.com

2nd: Ripplinger Homes
3rd: Alair Homes Regina

Best Landscaping

The Rusty Shovel Landscape Shop
680 Angus St 306-757-2227
therustyshovel.ca

2nd: Rispens Landscaping
3rd: Rooted Landscape and Design

Best Electrical

Town & Country Plumbing Heating Electrical
1450 S Railway St 306-352-4328
tccomfort.com

2nd: Croft Electric
3rd: Infinite Electric
Runners-up: JLB Electric, Bengert Electric

Best Plumbing

Town & Country Plumbing Heating Electrical
1450 S Railway St 306-352-4328
tccomfort.com

2nd: Aquarius Plumbing & Heating
3rd: Gravity Plumbing and Heating

Best HVAC Company

Family Plumbing and Heating
855 Arcola Ave 306-519-3722
familyplumbing.ca

2nd: Aquarius Plumbing & Heating
3rd: Arrow Plumbing & Heating Regina
Runner-up: Neighbours Mechanical

Best Flooring

End Of The Roll
2570 Victoria Ave E 306-585-7655
endoftheroll.com/regina-sk

2nd: Superstore
3rd: Floor Coverings International

Best Cabinets

Rick’s Custom Cabinets & Renovations
3121 Saskatchewan Dr 306-352-6044
rickscustomcabinets.com

2nd: Chris Murray Custom Cabinets
3rd: Cougar Custom Cabinets

Best Local Furniture Store

Urbane EQ3
1325 Broad St 306-779-0119
urbane.ca

2nd: Father’s Furniture
3rd: Continental Furniture
Runners-up: Hunters Furniture, Castle Furniture

Best Local Home Décor

Mabel And Martha
1916 Dewdney Ave 306-569-9882

2nd: Real Deals on Home Décor
3rd: U + Me Home

Best Yard and Garden Store

Dutch Growers Home & Garden
3320 Pasqua St 306-721-4769
dutchgrowers.net

2nd: Unique Gardens
3rd: The Rusty Shovel Landscape Shop
Runners-up: Plant Ranch, Sherwood Greenhouse & Garden Centre

Best Moving Company

Jay’s Transportation Group
306-569-9369
jays.ca

2nd: Wayne’s Moving
3rd: Parsons Moving and Delivery
Runner-up: Carey’s Moving and Storage


Vehicles

Best Car Dealership

Capital Ford Lincoln
1201 Pasqua St N 306-543-5410
capitalfordlincoln.com

2nd: Taylor Toyota
3rd: Bennett Dunlop Ford
Runners-up: Regina Motor Products, Regina Mazda, Taylor Volkswagen

Best Used Car Dealership

Regina Motor Products
Albert St South at Hwy #1 & #6 306-585-1770
rmpchevrolet.com

2nd: Capital GMC Buick Cadillac
3rd: Titan Automotive Group
Runners-up: Capital Ford Lincoln, Wheaton Chevrolet, Siman Auto Sales

Best RV Dealership

Village RV
Hwy #1 East 1-866-256-8218
villagerv.ca

2nd: Four Seasons RV Regina

Best Auto Body Repair

Bergen’s Auto Body & Collision Centre
2206 1st Ave 306-352-9500
bergensautobody.ca

2nd: Universal Collision Centre
3rd: Elite Auto Body
Runner-up: Regina Motor Products

Best Auto Glass Repair

Novus Glass
260 Albert St 306-525-6444
novusregina.com

2nd: Capital Auto Glass
3rd: Elite Auto Body
Runners-up: Regina Motor Products, Priority Auto Glass

Best Auto Repair

Kuntz’s Automotive
1245 Park St 306-586-4637
kuntzautomotive.com

2nd: Kinetic Auto Service
3rd: Driven Automotive Repair Centre
Runners-up: Regina Motor Products, Titan Automotive Group

Best Oil Change

Great Canadian Oil Change
Three Locations
gcocltd.ca

2nd: Mr. Lube
3rd: Kinetic Auto Service
Runners-up: Regina Motor Products, Regina Nissan

Best Tires

Graham’s Tire
4330 Victoria Ave E 306-545-8473
3010 Albert St N 306-352-8473
grahamstire.com

2nd: Kal Tire
3rd: Costco Tire Centre
Runners-up: Fountain Tire, Quality Tire Service


Thanks for reading!